V dnešní době již není neobvyklé, že se lidé v době vánočních svátků vypravují do zahraničí. Počasí v Chorvatsku přeje i zimní dovolené, m toho totiž i tak mnoho k nabídnutí. Chorvatsko je plné historických památek, starobylých uliček a krásné přírody. V zimních měsících si můžete vychutnat krásy Chorvatska bez davů turistů.

Klasické chorvatské Vánoce

Makovnjača (rohlíky s mákem), vánoční stromky a svíčky – to vše jsou v Chorvatsku stálice Vánoc. I když oslavy oficiálně začínají na Štědrý den a trvají 14 dní, ve skutečnosti se oslavy konají podle jiného harmonogramu: jakmile přijde prosinec, odstartují prázdniny. Domovy jsou vyzdobené, veřejná náměstí zdobí třpytivé dekorace a vzduch je plný vánočních koled a vůně svařeného vína kořeněného skořicí a hřebíčkem, podobně jako u nás.

Chorvatský Štědrý den

Štědrý den je s koncem adventu zvláštním časem, kdy se tradičně scházejí rodiny při posledních přípravách na Štědrý den. Vánoční stromky jsou postaveny a ozdobeny, koláče jsou vyrobeny a vánoční pšenice ze dne Svaté Lucie je převázána barevnou stuhou. Barvy stuhy – červená, bílá a modrá – představují barvy chorvatské státní vlajky. V dávných dobách kládu tradičně zapaloval a poléval vínem otec domácnosti. Předpokládá se, že poleno, chorvatsky zvané badnjak, musí hořet až do Štědrého dne jako symbol světla v noci Kristova narození. Večer Chorvaté navštěvují místní kostely, účastní se půlnoční mše a zdraví se se Sretanem Božićem (Veselé Vánoce). Zájezdy Chorvatsko uskutečňuje nejen v letních měsících, v Chorvatsku můžete strávit i Vánoce.

Jak zajistit ubytování v Chorvatsku?

Na webu ubytovanivchorvatsku.cz si snadno zajistíte ubytování dle svých představ a preferencí. Ve filtru zadáte destinaci, kterou si přejete navštívit a pak již jen vybíráte ze široké nabídky možností ubytování.